08.11.2018 г. - Четвъртък

Кажете си Добро утро с цигара и усмивка на устата :) за Динко и Арчи
Лупи

Re: 08.11.2018 г. - Четвъртък

Post by Лупи » 09 Nov 2018 01:26

проф. Джорофф wrote:
09 Nov 2018 00:37
Лупи wrote:
09 Nov 2018 00:29
проф. Джорофф wrote:
08 Nov 2018 23:41

Аз не съм счетоводител бе. :shock: Само работя с такива и от доста години се занимавам със системи, които освен всичко останало автоматизират и счетоводната отчетност. В днешно време счетоводителите се интересуват от съвсем други неща - кост центрове, бюджетиране, EDI интерфейси и какво ли още не.

Ти като ми заговориш за тия сметки и ме връщаш 20 години назад - във времето на Ajur-L 3.0 и деноминацията. :rockon:
Точно това ти казвам. Тези за които ми пишеш не са счетоводители, а оператори. Те не знаят какво правят модерните ти системи. Но за твоя жалост, от стотиците хиляди фирми десетки могат да си позволят такива системи. Масово фирмите работят със счетоводители които работят с програми като Ажура. Те си въвеждат операциите сметка по сметка, знаят си коя сметка какво означава, в кои случаи се дебитира и кредитира, настройват си сметкоплани, баланси, ОПР-та и още куп счетоводни стандарти, които им искат после заверяващите. Точно такива програми се използват от добрите счетоводители, защото те могат да пускат каквито сметнат за необходими операции, да скатаят нещо, да пипнат тук-там за да плати бедната мутра по-малко данъци, с една дума - те да водят счетоводството, не машината, на която като й посочиш фактурата и да ти осчетоводява до печалбата. Знам, че искаше да се изтъкнеш, че работиш със суперсистеми от по десетки хиляди евро, но трябва да се съобразиш, че не всички са нарциси.

Да, Лупи, не са - не са като твоите кикимори като замаяни да набиват операции. :)

Ти можеш да ми обясниш ако искаш как някоя от твоите факирки прави да речем инвойс контрол на няколко хиляди фактури на месец. На ръка. :gacho:

Добрия счетоводител си прави счетоводната политика, има си template-и за различните документи, фактурите и банковите му извлечения му идват по електронен път и не си губи времето на "чука" операции, защото времето му е прекалено ценно. :nargile: Ама това по мухлясалите ви соц разбирания на дъртаци като теб не е работа - работа е да се набива там нещо, да се симулира дейност, пък дали е ефективна...
Аз му разправям, че фирмите не могат да си позволят такива системи, той като перничанина : "Щот гледам не ги карат много".
Е хубаво де, разбрахме че имаш опит със скъпи системи. Още един път ще го повториш ли?

Лупи

Post by Лупи » 09 Nov 2018 01:28

проф. Джорофф wrote:
09 Nov 2018 00:40
Добрите счетоводители ползвали такива софтуери за да могат да пипат - малиииииии. :ugly004: :ugly004: :ugly004: :ugly004:

Чичи, чичи - стискай палци да са живи и здрави, да са все така мързеливи, че да има кой да ви ползва продукта докато добуташ до пенсия, че сблъсък с реалностите хич няма да ти се отрази добре, ама никак. :nargile:
Споко. Докато страната се управлява от специалисти като теб ще има достатъчно бедни фирми, които да купуват жалката ни програма :oops:

проф. Джорофф

Post by проф. Джорофф » 09 Nov 2018 01:29

Лупи wrote:
09 Nov 2018 01:26
проф. Джорофф wrote:
09 Nov 2018 00:37
Лупи wrote:

Точно това ти казвам. Тези за които ми пишеш не са счетоводители, а оператори. Те не знаят какво правят модерните ти системи. Но за твоя жалост, от стотиците хиляди фирми десетки могат да си позволят такива системи. Масово фирмите работят със счетоводители които работят с програми като Ажура. Те си въвеждат операциите сметка по сметка, знаят си коя сметка какво означава, в кои случаи се дебитира и кредитира, настройват си сметкоплани, баланси, ОПР-та и още куп счетоводни стандарти, които им искат после заверяващите. Точно такива програми се използват от добрите счетоводители, защото те могат да пускат каквито сметнат за необходими операции, да скатаят нещо, да пипнат тук-там за да плати бедната мутра по-малко данъци, с една дума - те да водят счетоводството, не машината, на която като й посочиш фактурата и да ти осчетоводява до печалбата. Знам, че искаше да се изтъкнеш, че работиш със суперсистеми от по десетки хиляди евро, но трябва да се съобразиш, че не всички са нарциси.

Да, Лупи, не са - не са като твоите кикимори като замаяни да набиват операции. :)

Ти можеш да ми обясниш ако искаш как някоя от твоите факирки прави да речем инвойс контрол на няколко хиляди фактури на месец. На ръка. :gacho:

Добрия счетоводител си прави счетоводната политика, има си template-и за различните документи, фактурите и банковите му извлечения му идват по електронен път и не си губи времето на "чука" операции, защото времето му е прекалено ценно. :nargile: Ама това по мухлясалите ви соц разбирания на дъртаци като теб не е работа - работа е да се набива там нещо, да се симулира дейност, пък дали е ефективна...
Аз му разправям, че фирмите не могат да си позволят такива системи, той като перничанина : "Щот гледам не ги карат много".
Е хубаво де, разбрахме че имаш опит със скъпи системи. Още един път ще го повториш ли?
Това ли ви е най-силното качество: евтинджос? :shock: Човеко, вместо да ме мислиш какво съм учил наистина стискай палци да се крепят клиентите ви, щото съм сигурен че нови не са се втурнали да ви купуват продукта, че да издаяниш до заветната пенския, съвсем сериозно. :idea:

Dinko

Post by Dinko » 09 Nov 2018 01:33

Лупи wrote:
09 Nov 2018 01:20
Dinko wrote:
09 Nov 2018 00:16
Лупи wrote:
09 Nov 2018 00:04

Как да я похабя без да я покрива гаранцията? Ами ако не я похабя? Ами ако ти падне метеорит на главата кво правиш? Какви са тези измислени ако дето ми ги изтъквате, не знам. Ами ако обикновените крушки ти гърмят всеки ден? Ами ако й стане нещо метафизично на крушката ти и почне да гълта енергия като калорифер? Ех, счетоводителю, счетоводителю. Какво счетоводство водиш ти бе, човек? Сигурно към всяка сметка имаш и друга с едно "АКО" отпред.
Да крайният резултат отразява цялостната дейност на фирмата, а тази дейност се състои от конкретни дейности, една от които е използването на еленергия. При постоянни други приходи и разходи намалението или увеличението на този разход за еленергия оказва влияние на печалбата, съответно загубата на цялостната дейност, защото тя е математически сбор от тези конкретни дейности. Абе с каква математика работите вие бе? Едно време имахме виц в МЕИ-то (не знам дали го има в книжката на Хлъц) че петокурсниците казват като ги запитат 2+2 колко е че си има таблици. Сегашните счетоводители сигурно казват, че си има автоматизирани счетоводни системи май.
ти у МЕИ-то ли учи счетоводство, печалби и загуби бе!?

абе приятелю, що не казваш тия работи по-рано, ами 60 страници се гърчиш като глист на буца?!

нали знаеш оня такъв като теб от меи-то дето се преквалифицирал в семинарията, като го питали какво е Божията сила?
отговорил: Божията сила е равна на Божията маса по Божието ускорение

та и ти тъй: Печалбата от крушката е равна на еди си колко часа по еди и колко печалба на час, за година еди си колко лева.
Не казах, защото исках да се убедя в отговора на въпроса: "Защо МЕИ-то е далеч от ВИНС-а?" А отговорът е "За да не вземе да се обърка студентът от МЕИ-то и да завърши ВИНС-а през междучасието"
Май имат право! :mrgreen:
А счетоводство не съм учил. Това което знам съм усвоил покрай обслужването на програмата. Ама така и не можах да разбера какво е учил Профиту. Доколкото разбрах е учил ВИНС-а ама вика че две е нечетно число, за формули не смея да го питам, защото една крушка не може да сметне. Тази вечер май каза, че и счетоводство не е учил, ами го е виждал покрай модерните системи. Показва програмистки знания, споменавайки дибейса, ама май до там му стигат знанията. Интересно какво е учил все пак. Сигурно от един учебник от ВИНСа на който бях попаднал, в който пишеше за някакъв философ, който не бил допринесъл с нищо, ама понеже писал някаква книга (в която нямало нищо ново) го учат като философ.
Ама поне разбира от пиене, бръм-бръм, счетоводни системи и география (знае за с.Алварово, Търговищко, макар че то е Алваново). :oops:
ами иди да го завършиш в междучасието бе умнико, пробвай! що не пробва? май май щеше да си останеш с вицовете кат те гледам.

значи не си учил, ама го знаеш, че и квалификации даваш КАКВО било добър счетоводител и какво не.

не го учил, ама го ЗНАЕ!!!! :cancan: :banana19: :cancan: :cancan: :banana19:

… от един учебник от ВИНСа на който бях попаднал, в който пишеше за някакъв философ, който не бил допринесъл с нищо, ама понеже писал някаква книга (в която нямало нищо ново) го учат като философ.

:rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon:
това просто вече е за типично за теб!!!
някаква книга,
писана от някакъв философ
недопринесъл с нищо
но го учили като философ

как ти попадна тая книга бе Лупи, да не те замеряха с нея като минаваш покрай ВИНС-а? :oops:
Image

Dinko

Post by Dinko » 09 Nov 2018 01:35

аре лека 8-)

и Лупенко,
да отвориш тема за утре с въпрос който ти е неясен, не си го учил, ама го ЗНАЕШ и искаш да го дискутираме!

имаш днес бонус, малко ли се хилехме на акъла ти :oops: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Image

Dinko

Post by Dinko » 09 Nov 2018 01:38

и да, от МЕИ-то имам много приятели, те са страхотни инженери и си разбират от работата, ама те не ми дават на мен акъл, и аз на тях.

това ти го казвам преди да почнеш да се правиш по стара соц.традиция и възпитание на класово онеправдан и да делиш хората на групи.

понял?
Image

Лупи

Post by Лупи » 09 Nov 2018 01:43

Dinko wrote:
09 Nov 2018 00:49
Лупи wrote:
проф. Джорофф wrote:
08 Nov 2018 23:41

Аз не съм счетоводител бе. :shock: Само работя с такива и от доста години се занимавам със системи, които освен всичко останало автоматизират и счетоводната отчетност. В днешно време счетоводителите се интересуват от съвсем други неща - кост центрове, бюджетиране, EDI интерфейси и какво ли още не.

Ти като ми заговориш за тия сметки и ме връщаш 20 години назад - във времето на Ajur-L 3.0 и деноминацията. :rockon:
кога умря тая циганка дето те хвалеше, та сам почна да се самоизтъкваш :cancan:

ехххххххххх, едно време какъв софтуер имаше, какви умни счетоводители работеха, настроиват си смеките, баланса … а сега?! едни краварски и еврогейски програми … мани мани

чуек,
не те знам с какви представи за себе си си принуден да живееш, ама определено не много в реалността.
значи и за милиони долари да ти е софтуера, и да е за 5 хиляди, настроиването идва ОТ КЛИЕНТА ТИ, ти само го разнасяш. ТОВА КОЕТО ИЗИСКВАТ ОТ ТЕБ!!! понял?

ти си просто изпълнителче, което изпълнява заявката и задачката която му е поставена. може и да им смениш тонерите като отидеш на профилактика, може и кошчето с боклук да изхвърлиш или диспенсъра с вода да заредиш. може и кафе да ти направят.
ама счетоводство, баланси и т.н. не можеш да правиш, ясен ли съм? още по-малко машината може да го прави! ;)

айде пиле шарено, въведи сметка в сметкоплана, пренасочи я в ОПР-та и баланси в която да се отразява печалбата от спестената електроенергия, инсталирай я на клиента си и после ми пиши какво ти се е случило. просто едно семпло ферманче ми напиши как са ти посрещнали иновацията. 8-)
пробвай смело!
По отношение на програмите говори с Профиту. Объркал си адреса. Той каза, че днес счетоводителите не се занимавали с такива неща като осчетоводявания, те правели само не знам си какви сложни модерни неща със съвременните модерни системи. Нашата програма била някакъв архаизъм, който карал счетоводителите да извършват архаични функции. Даже и даде пример за архаични програми като Ажура. Аз просто казах, че нашата програма не е модерна система за десетки хиляди, целият пакет, барабар със заплати, продажби, дълготрайни активи, лимитирания и така нататък е 1000 лв без ДДС. И дава право на пълен контрол на счетоводителя върху всичко. Няма нищо, което да иска и да не може да направи. Това имах предвид, като ти казах, че може да настройва всичко. От думите на Профиту разбрах, че счетоводителите на модерните системи не се занимавали с такива архаични битовизми. Така че с него обсъдете нещата. Аз просто дадох един пример за осчетоводявания от фактурата до печалбата, но на него номерата на сметките му се видяха сложна работа, ограничаваща полета на мисълта на счетоводителя. Затова те помолих теб да прочетеш нещата, но явно ти предпочете по навик да заемеш неговата позиция, от която той си няма хал хабер даже, ама твой си е избора. Още веднъж - прочети написаната схема от мен и ако не си съгласен с нещо - кажи ми. А недей без да си чел да сипеш разни теории. Ако нещо съм объркал в схемата, кажи и ще се съглася с теб, че намаляването на един разход не влияе на печалбата. Ако искаш утре пиши.

Лупи

Post by Лупи » 09 Nov 2018 01:51

Dinko wrote:
09 Nov 2018 00:57
проф. Джорофф wrote:
09 Nov 2018 00:40
Добрите счетоводители ползвали такива софтуери за да могат да пипат - малиииииии. :ugly004: :ugly004: :ugly004: :ugly004:

Чичи, чичи - стискай палци да са живи и здрави, да са все така мързеливи, че да има кой да ви ползва продукта докато добуташ до пенсия, че сблъсък с реалностите хич няма да ти се отрази добре, ама никак. :nargile:
мани, това с пипането го заварих в първата си година и само де не напуснах
едни дискети се размотават, едни архиви се правят, едни файлове се вадят, едни разпечатки, едни олелии … до 2 след полунощ.
кой се занимава с поддръжка на такъв рък-брък софтуер беше в постоянно движение, щото все нещо зависва, забива, засича …
едни има дежурни само по телефона да си говорят с тоя от поддръжката, едни важности, едни превземания

ама нашия си наумил, че е крайъгълен камък на счетоводството, че и акъли щедро ръси кое как било - като кучето в касапницата де гледало. ;)
Нямах това предвид като казах, че може да пипа всичко. Имах предвид, че може да пуска всякакви операции, да коригира, да настройва автоматични осчетоводявания, разпределения и т.н.. Имаме клиенти даже, които пускат операции между балансови и задбалансови сметки. Но тяхна си работа. Така са решили така правят. Налагало ми се е аз да им обръщам внимание. Иначе не могат да бутат файлове и т.н. Има автоматично архивиране, включително и на наш сървър, директна намеса в БД правим само ние и то в много редки случай при повреда на базите и липса на желание да се ползва архив и превъвеждане. Така че и това не си разбрал.

Лупи

Post by Лупи » 09 Nov 2018 02:03

Dinko wrote:
09 Nov 2018 01:05
Лупи wrote:
09 Nov 2018 00:59
Dinko wrote:
09 Nov 2018 00:09

Аз ти говориш за спестените разходи за елекроенергия (измерени в лева, както забеляза по едно време), ма ти държиш за спестената енергия.

Лупи,
разталкувай ми това твое изречение моля ти се: АЗ ТИ говориш - последно кой говори?!?

аз ти казах, че КРУШКАТА използва по-малко електроенергия. къде ги видя тия спестявания - не знам! че и аз съм ги бил говорил …

натискал съм копчета :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
не бе, попълвам мемориални ордери и счетоводни бележки от 60-те години.

абе бае Лупи,
на теб шефовете ти затова ли са те оставили сам в офисо - да пускаш крушките и да не им се мяркаш много много пред очите?
ГовориХ, Динко. Това ли не разбра? ;)
Не ми се връща назад, но ти ми говори за спестена еленергия. Но дори и да бъркам, какво значи да използваш по-малко енергия. Не е ли равносилно на "да пести енергия"? Айде пак Талевизми :oops:
Щом се срамуваш от ордерите и бележките, значи натискаш копчетата. Е дано поне знаеш защо ги натискаш. Ама като ти гледам разбиранията за формиране на печалба и загуба ... :roll:
тоест Х, а не че ТИ ГОВОРИШ?
както и да е, гледам че вече почваш да нервничиш и минаваш на друга плоскост.

кажи как ще ги остойностиш тия спестени разходи от електроенергия ми сподели ако обичаш и на какво основание ще направиш записване по сметките.
давай:
- каква стойност, как ще я определиш
- на какво основание
Какви спестени разходи да осчетоводявам бе, Динко? Просто когато се въвежда фактурата на тока, тя ще е с по-ниска стойност, отколкото ще е с обикновени крушки, защото както сам казваш енергоспестяващите крушки ползват по-малко еленергия. Следователно сметката за тока ще е по-малка. Следователно в група 60 ще влязат по-малко разходи. Следователно в 61-ва група ще влязат по-малко разходи за всеки артикул. Следователно в 303-та ще се формира по-ниска себестойност на продукцията. Следователно в дебита на 701 ще влязат по-малко разходи, а в кредита ще влезе същия приход както и при използване на обикновени крушки. И следователно на края в 123 ще отиде по-голяма печалба (или по-малка загуба, ако продуктът е на загуба). Какви спестени разходи да осчетоводявам, какви 5 лева. На теб ли трябва да ти обяснявам това? Бъркам ли някъде. Ако бъркам - кажи, ама няма да кажеш, ами пак ще започнеш да развиваш разни теории, колкото да избегнеш прекия отговор, приятелю.

Лупи

Post by Лупи » 09 Nov 2018 02:21

проф. Джорофф wrote:
09 Nov 2018 01:13
Лупи, ще ти дам само едно малко примерче, което да ми разнищиш - за домашно. Кажи ми с ваши ръчни-бръкни софтуер ако клиента ти има 100 доставчика (на материали да речем), всеки от който прави средно 10 доставки на месец с по 10 позиции в документ и в края на месеца ги обединява в една фактура, а всеки от тях има номенклатура да речем по 100 материала - как аджеба се оправя счетито да провери всички документи за доставка съответстват ли на сключените договори с доставчиците: цени, промоции, бонуси при достигане на определени обеми, върнати стоки и т.н. Само ей това да ми обясниш как се случва това със система от онова време, когатто счетоводителите бяха истински счетита, а не натискаха копчета. :)

Прав беше Пончо - ако имаше бгмама щеше да ги разбиеш, да ги разцепиш направо. :yes:

Ай, лека нощ. :nargile:
Ами питай бе, Профи, ще ти обясня. Единият начин е - програмата има опции за стандартни договори за дадена фирма. Например описва се в кой ден от седмицата например какви количества мляко, сирене, кашкавал и т.н. се зареждат от дадения клиент. Фактуристката всеки ден като дойде колата щраква фактура за клиента и тя се попълва от програмата с договорените количества за съответния ден. Осчетоводяват се автоматично. Ако нещо иска клиента да промени по фактурата, фактуристката го прави в самата фактура. Работа за секунди. Такива договорирани количества могат да се задават за ден от месеца, за ден от седмицата, за месец и каквито искаш други интервали. Към тази опция има един кош справки - останали количества за фактуриране, нефактурирани заявени количества и т.н.
Втория начин. Програмата работи и със стокови разписки. Всеки ден например клиентът минава и купува различни неща, но не фактурира, а се пускат стокови разписки. Програмата и осчетоводява. Тези движения могат да ти влязат в справката за оборотите, могат и да не влязат - зависи как искаш. В края на месеца се пуска фактура на клиента и на базата на тези стокови разписки програмата формира фактурата и осчетоводява автоматично. Също работа за секунди. И също един кош каквито искаш справки
Имаме приложения и в кариери. Ако знаеш колко камиона с чакъл, асфалт и други подобни минават на ден, свят ще ти се завие. Долу-горе на 30 сек. камион.
Ние като сме от село и не ни струва програмата 60000 евро не сме чак толкова назад, бе Профи! :lol:

Post Reply