16.04.2018 - Понеделник

Кажете си Добро утро с цигара и усмивка на устата :) за Динко и Арчи
Лупи

Re: 16.04.2018 - Понеделник

Post by Лупи » 16 Apr 2018 17:52

helic wrote:
Лупи wrote:
helic wrote: моите родители драги, явно за разлика от твоите, не са ме възпитавали съгласно което и да е положение или строй :)
Има общочовешки истини и морал, които не зависят от ничие или което и да е положение :)
Държанието ти е в абсолюттен противовес на това твое по-скоро желание, отколкото реалност!
Моите родители не като вас сега да се подлагат на полировка, макар, че бяха много по-жестоко подложени на опити за такава. И моите родители, както и аз не се поддадохме на такава обработка, за което говори, че сегашното време не е оновавремешното. Макар че в общи линии историята се повтаря - сеаг други са полиращите. Разликата е, че ние издържахме и слушахме западна музика и четяхме западна преса, и слушахме Свободна Европа и си првехме сами изводите и как да си възпитаваме децата, докато като ви гледам сега за 25 години са ви превърнали в зомбита. Те ви псуват и обиждат, като ви правят на идиоти, а вие им се радвате. Така че възпитанието зависи не от дебелите книги или времето, а от желанието ти да мислиш самостоятелно. Твай! ;)
тъй тъй :)
ей богу, като ви слушам всичките от онова време, всичките сте слушали Свободна Европа, чели западна преса и т.н. Човек направо да добие усещането, че това е било напълно свободно, че даже и поощрявано занимание. Че и до Таймс сте стигали даже :mrgreen: , макар и с двуседмично закъснение :)
Дано да има кой да ви вярва де :)
другарю, товарищ. Аз драги съм убеден, че ако сега ти цъфна с английски вестник в ръка в Търговище и ти прочетеш и ми преведеш без грешка повече от две изречения от който и да е английски вестник, аз съм готов да търкам всеки ден от тук насетне до края на живота си по две билетчета от шиши и череп лотариите.
Ама това ти да ми прочетеш и преведеш повече едно от едно изречение от английски вестник смело мога да заявя, че граничи с научната фантастика. Че и отвъд :)
Както винаги Гелик си въртиш грамофонна плоча без да имаш представа за какво иде въпрос. КОмунистите драги (изключая ръководните 30-40 тарикати) бяха изключително умни и надарени хора. Повече от тях завършваха висшето си образование в Москва или на Запад. Образованието на българския народ беше едно от приоритетите им. Вярно - всичко се разглеждаше през призмата на марксизма ленинизма, но се учеше из основи. макар и леко по партийнему. Историята, икономика, география, литература - всичко се прецеждаше през марксизма ленинизма. Но се учеше. В училище още от началния курс се учеше западен език, както и руски. Математиката и българския език се изучаваха на изключително високо ниво. Изучаваше се и западна литература. Изучаваха се и западните философски течения. От разбитата следвоенна България се построи държава с развита икономика и селско стопанство, бяхме водещи в областта на ИТ, космонавтика, наука, машиностроене, лека промишленост, химическа и т.н. Развит туризъм. Тези неща не стават от неуки хора. Образованието бълваше достатъчно научни и инженерни кадри, които да обслужват тази икономика. Влизането в университета ставаше през тънко сито - за едно място кандидстстваха десетки хора. Не като по-миналата година - 60000 завървършващи средно образование и 75000 свободни места в университетите. Сега се записват директно студенти без дори да кандидатстват. Можеш да се заинтересуваш къде в света бяхме по степен на образование. Чуждите езици трябваше да се знаят, чуждата наука и култура също, защото за да се бориш с врага си трябва да го познаваш. Съвсем в друга посока бяха недостатъците на строя. Нямам намерение да ви ги повтарям пак. Така че не вие стеизмислили колелото драги! Като ви гледам как една лампа не можете да си сметнете и ми се плаче. Просто се превръщаме в работна ръка и пушечно месо на тези, които ви шкурят!
Ако имате очи, отворете ги, защото после други ще ви ги отворят и видяното няма да ви хареса!

Лупи

Post by Лупи » 16 Apr 2018 17:55

helic wrote:
Лупи wrote:
проф. Джорофф wrote:
Категорично. 8-) Това е единия признак, който ви обединява всички от чугунариата - емпирично доказан факт. 8-)
Както винаги си много далече от истината. Справям се достатъчно добре с английския, като студент говорех доста добре. Да не би да мислиш, че с теб е започнало изучаването на английски език в България, о нарцисе? :lol: За твое сведение родителите ме записаха на курсове по английски още в началото на 1 клас - английската азбука я учех паралелно с българската, както и писането на двата езика. Още от началния курс започнах изучаване на английски и руски, продължих в основното и средното си образование, като между другото съм изкарал и още няколко курса за различно ниво през това време. В МЕИ-то говорех с преподавателката си свободно, за разлика от състудентите си, които бяха учили преди това немски или френски. И 30 години по-късно, без да съм го упражнявал редовно (обикновено четях английска литература в оригинал, както и преса) се справям сравнително добре все още. Това че ви бъзикам, че не знам английски го правя, след като разбрах как си превежадате от английски според разбирането ви и ви карам да ми превеждате, за да се посмея на полирания ви превод! Това стана след като Пончо ме учеше как изкукалия старец не искал да каже еди какво си, а нещо съвсем друго, което направо бодеше очите!
Така че, айде по-леко с нарцисите, Профи! Не си въвел ти изучаването на английсския език в България. Казвам ви това, защото вече не ми е смешен странния ви превод а ми е по-скоро тъжен!
аз от както stock exchange-a го преведе като стокова борса, не смея о светли да бъзикам знанията ти по английски :245: :245: :245: :245:
Голям извод си направил!Типично в твой стил! :lol: :lol: :lol:

Лупи

Post by Лупи » 16 Apr 2018 17:57

проф. Джорофф wrote:Дори си се хвалил с това, ама пуста старческа деменция - забравил си. :gacho:
Бъзикал съм се в много неща! За разлика от теб имам чувство за самоирония.

Лупи

Post by Лупи » 16 Apr 2018 17:58

poncho wrote:тъй тъй :nargile:
Ако щеш вярвай! Нямам интерес да ми вярваш! :lol:

проф. Джорофф

Post by проф. Джорофф » 16 Apr 2018 17:58

Чичи, ние дали, как и за какво си отваряме ушите и очите е въпрос на личен избор.

Докато при теб е просто невъзможно дори и да искаш - ти си сляп и глух за заобикалящия те свят, защото това, което чуваш е неразбираем брътвеж, а каквото можеш да прочетеш е непонятно четиво. Защото не можеш да четеш. 8-)

Лупи

Post by Лупи » 16 Apr 2018 18:01

проф. Джорофф wrote:
helic wrote:
Лупи wrote: аз от както stock exchange-a го преведе като стокова борса, не смея о светли да бъзикам знанията ти по английски :245: :245: :245: :245:

Ахахахаха, бях го забравил това. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Ти ще приемеш ли, че Хелика разбира нещо от география, когато ми се смееше, че Швейцария не била е Централна Европа? Или аз да ви се смея на професионалистите-икономисти, които не сте чували за марж на печалбата? Или че не можете да си сметнете разхода на една лампа? Или че не знаеш кое е четно или нечетно число? Или че вадиш исторически сведения от Талев? Или още мног или?
Но това не ти пречи да си нарцис, нали? ;)

Лупи

Post by Лупи » 16 Apr 2018 18:02

poncho wrote:сещам се оня път дето Учителя ни бъзикаше за Ласите и разхода на гориво.... дали някой ще се хване :P
Пак си извън часа Пончо. Наистина се чудя как практикуваш. Разхода на гориво беше свързан с Мишленките, не с Ласите. Панимайш? :lol:

проф. Джорофф

Post by проф. Джорофф » 16 Apr 2018 18:04

Колкото и да се разливаш, колкото и удивителни да набиеш - лъжите са си лъжи, а ти си сляп и глух за заобикалящия те свят. И така ще си отидеш - приеми го и бъди в мир със себе си. :levitation:

Лупи

Post by Лупи » 16 Apr 2018 18:06

helic wrote:
проф. Джорофф wrote:Не говориш английски. За сметка на това лъжеш като циганин. 8-)
честно, готов съм да запаля колата, да отида до Търговище, да го поканя за моя сметка на механа :mrgreen: и докато пием и ядем да ми говори на английски и да ми чете и превежда Таймс :)
това гаранция ще е по-голяма веселба от Мистър Бийн, Джим/Джон Кери и спектаклите на Камен Донев, взети заедно :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
събирам желаещи за публика :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Хелик, поне 30 пъти съм те завирал в миши гъз в разни спорове и никога не си си признавал, че не си прав. И сега няма да го признаеш дори да ти преведа британската енциклопедия. Ти изкара немците на амбразурата за символи на саможертва, какво остава за преводи и от английски. Айде търси ми правописните грешки и не се гмуркай в тъмни за теб материи :lol:

Лупи

Post by Лупи » 16 Apr 2018 18:12

helic wrote:английска литература, преса............. и това по онова време.
Драги, ай посмали малко, че английска литература и преса по онова време даже са били труднодостъпни и за възпитаниците на езиковите гимназии в Пловдив, Варна и София.
Ти ще се окажеш накрая някой вербован доносник от ДС, мамка му :)
Прекалено много са те излъскали, Хелик! прекалено, смущаващо много. :(
Английски и западни вестници можеха да се намерят по кой да е РЕП в големите градове, в българските гнижарници имаше и огромно количество западна литература в оригинал. Едни от курсовите работи в университетите бяха превод да кажем на 50 страници от оригинално произведение. Но явно, заврян в татовите памуци си пропуснал това. Колко пъти да ти казвам, недей чети дантелиери и ко и малко се заинтересувай от нескачащи седесари, живяли по онова време.
Но какво ли говоря на радио...

Post Reply