08.11.2018 г. - Четвъртък

Кажете си Добро утро с цигара и усмивка на устата :) за Динко и Арчи
проф. Джорофф

Re: 08.11.2018 г. - Четвъртък

Post by проф. Джорофф » 09 Nov 2018 01:00

Dinko wrote:
09 Nov 2018 00:57
проф. Джорофф wrote:
09 Nov 2018 00:40
Добрите счетоводители ползвали такива софтуери за да могат да пипат - малиииииии. :ugly004: :ugly004: :ugly004: :ugly004:

Чичи, чичи - стискай палци да са живи и здрави, да са все така мързеливи, че да има кой да ви ползва продукта докато добуташ до пенсия, че сблъсък с реалностите хич няма да ти се отрази добре, ама никак. :nargile:
мани, това с пипането го заварих в първата си година и само де не напуснах
едни дискети се размотават, едни архиви се правят, едни файлове се вадят, едни разпечатки, едни олелии … до 2 след полунощ.
кой се занимава с поддръжка на такъв рък-брък софтуер беше в постоянно движение, щото все нещо зависва, забива, засича …
едни има дежурни само по телефона да си говорят с тоя от поддръжката, едни важности, едни превземания

ама нашия си наумил, че е крайъгълен камък на счетоводството, че и акъли щедро ръси кое как било - като кучето в касапницата де гледало. ;)
Е тогава ако не ме лъже паметта бяхте още на Ажурец, нали? :nargile:

Кой ръчнал, кой бръкнал, барнал документ със задна дата (то човещинка) и става едно мацано дупе с тикви, дето накрая го заверява сигурно само одитор от сорта на "Търговище Одит" ООД. :lol:

Лупи

Post by Лупи » 09 Nov 2018 01:01

helic wrote:
09 Nov 2018 00:10
ей как не въртя и не сука тая вечер, то не бяха нови понятия, то не бяха негови собствени дефиниции, то не бяха сметки, сметчици, ведомости и статии :)
ТО НЕ БЯХА БИСЕРИ!
За сметка на това пък вие двамцата суперсчетита с Профиту нищо не можахте да кажете. :mrgreen: Динко поне се мъчи да води някакъв спор, колкото и да му е трудно да защитава загубената ви кауза! :lol:

Dinko

Post by Dinko » 09 Nov 2018 01:05

Лупи wrote:
09 Nov 2018 00:59
Dinko wrote:
09 Nov 2018 00:09
Лупи wrote:
08 Nov 2018 23:52

Спестявам РАЗХОДИ (лева, мъни, денги) за ЕЛЕКТРОЕНЕРГИЯ, понеже ползвам по-малко еленергия, следователно плащам по-малко за електроенергия! Динко, ти водиш ли някакво счетоводство или натискаш копчетата по някаква суперавтоматизирана счетоводна система и не знаеш на практика какво прави тя? :oops: Нещо като жена шофьор? ;)
Аз ти говориш за спестените разходи за елекроенергия (измерени в лева, както забеляза по едно време), ма ти държиш за спестената енергия.

Лупи,
разталкувай ми това твое изречение моля ти се: АЗ ТИ говориш - последно кой говори?!?

аз ти казах, че КРУШКАТА използва по-малко електроенергия. къде ги видя тия спестявания - не знам! че и аз съм ги бил говорил …

натискал съм копчета :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
не бе, попълвам мемориални ордери и счетоводни бележки от 60-те години.

абе бае Лупи,
на теб шефовете ти затова ли са те оставили сам в офисо - да пускаш крушките и да не им се мяркаш много много пред очите?
ГовориХ, Динко. Това ли не разбра? ;)
Не ми се връща назад, но ти ми говори за спестена еленергия. Но дори и да бъркам, какво значи да използваш по-малко енергия. Не е ли равносилно на "да пести енергия"? Айде пак Талевизми :oops:
Щом се срамуваш от ордерите и бележките, значи натискаш копчетата. Е дано поне знаеш защо ги натискаш. Ама като ти гледам разбиранията за формиране на печалба и загуба ... :roll:
тоест Х, а не че ТИ ГОВОРИШ?
както и да е, гледам че вече почваш да нервничиш и минаваш на друга плоскост.

кажи как ще ги остойностиш тия спестени разходи от електроенергия ми сподели ако обичаш и на какво основание ще направиш записване по сметките.
давай:
- каква стойност, как ще я определиш
- на какво основание
Image

Лупи

Post by Лупи » 09 Nov 2018 01:08

helic wrote:
09 Nov 2018 00:12
Лупи wrote:
09 Nov 2018 00:09
helic wrote:
08 Nov 2018 23:35

айде бавно да ми обясниш как само разходи без ПРИХОДИ ти НАМАЛЯВАТ ПЕЧАЛБАТА. Съществува ли печалба без приходи?
ЧуЙек, ти тотално, ама тотално си омотал понятията.
Способен си да тръгнеш да доказваш, че морето е жълто, само защото и жълтото и синьото са цветове :)
Ами сметни си елементарната формула Печалба=приходи-разходи и ще ти светне. Слагай си приходи, разходи, увеличавай, намалявай и следи как ще ти се изменя печалбата. Мисля че познаваш цифрите и основните математически операции.
е как да си слагам приходи бе, като ти викам - ПРИХОДИ НЯМА. НЯМА. Отде да си ги сложа! Ти без кьорав лев приход излизал ли си на печалба за каквото и да е :), не ща да ми викаш, че като ми намалиш загубата излизам на печалба :), тия само пред баба Лупиета могат да вървят като номера :)
Айде пак пусна улавия Хлъц напред. :oops: Казвам ти че намаления разход увеличава печалбата. Ако нямаш печалба какво да ти увеличи? Нещото под шапката дето го нямаш? Естествено, че в такъв случай ще ти намали загубата. Така ли трябваше да ти го кажа, че да вденеш? :mrgreen: Щото от формулата не можеш да се сетиш, нали? ;) Трябва да ти се каже като на първолак. Също трябва да ти се каже че по-малката загуба е по-добре от по-голямата загуба. Извинявай, за пореден път не съобразих, че трябва да ти се казват едно към едно нещата. Няма опасност сам да се сетиш. :mrgreen:
Или може би ти е приятно да се правиш на улав за да има за какво да спориш :oops:

проф. Джорофф

Post by проф. Джорофф » 09 Nov 2018 01:13

Лупи, ще ти дам само едно малко примерче, което да ми разнищиш - за домашно. Кажи ми с ваши ръчни-бръкни софтуер ако клиента ти има 100 доставчика (на материали да речем), всеки от който прави средно 10 доставки на месец с по 10 позиции в документ и в края на месеца ги обединява в една фактура, а всеки от тях има номенклатура да речем по 100 материала - как аджеба се оправя счетито да провери всички документи за доставка съответстват ли на сключените договори с доставчиците: цени, промоции, бонуси при достигане на определени обеми, върнати стоки и т.н. Само ей това да ми обясниш как се случва това със система от онова време, когатто счетоводителите бяха истински счетита, а не натискаха копчета. :)

Прав беше Пончо - ако имаше бгмама щеше да ги разбиеш, да ги разцепиш направо. :yes:

Ай, лека нощ. :nargile:

Dinko

Post by Dinko » 09 Nov 2018 01:13

проф. Джорофф wrote:
09 Nov 2018 01:00
Dinko wrote:
09 Nov 2018 00:57
проф. Джорофф wrote:
09 Nov 2018 00:40
Добрите счетоводители ползвали такива софтуери за да могат да пипат - малиииииии. :ugly004: :ugly004: :ugly004: :ugly004:

Чичи, чичи - стискай палци да са живи и здрави, да са все така мързеливи, че да има кой да ви ползва продукта докато добуташ до пенсия, че сблъсък с реалностите хич няма да ти се отрази добре, ама никак. :nargile:
мани, това с пипането го заварих в първата си година и само де не напуснах
едни дискети се размотават, едни архиви се правят, едни файлове се вадят, едни разпечатки, едни олелии … до 2 след полунощ.
кой се занимава с поддръжка на такъв рък-брък софтуер беше в постоянно движение, щото все нещо зависва, забива, засича …
едни има дежурни само по телефона да си говорят с тоя от поддръжката, едни важности, едни превземания

ама нашия си наумил, че е крайъгълен камък на счетоводството, че и акъли щедро ръси кое как било - като кучето в касапницата де гледало. ;)
Е тогава ако не ме лъже паметта бяхте още на Ажурец, нали? :nargile:

Кой ръчнал, кой бръкнал, барнал документ със задна дата (то човещинка) и става едно мацано дупе с тикви, дето накрая го заверява сигурно само одитор от сорта на "Търговище Одит" ООД. :lol:
ажур, фактурите на друга програма, трансфер с едни дискети.

пристигаше една да настройва кирилицата на преинсталирана програма, носи два - три тефтера, да отвори някакъв бат.файл че то не е лесно я, (вече съм ги забравил тия файлове какви бяха) и аз и подсказвам какво да прави, че ме хващат нервите да я гледам тая ЛУПИ-подобна колежка на бае Лупи как си придава важности, а кирилица на програма досовска слага 2 часа. през което време се оглежда за нещо, я кафенце поне безплатно да падне, я някоя клюка да мине, да ти разправя едно време как е било …
Image

Dinko

Post by Dinko » 09 Nov 2018 01:16

Лупи wrote:
09 Nov 2018 01:01
helic wrote:
09 Nov 2018 00:10
ей как не въртя и не сука тая вечер, то не бяха нови понятия, то не бяха негови собствени дефиниции, то не бяха сметки, сметчици, ведомости и статии :)
ТО НЕ БЯХА БИСЕРИ!
За сметка на това пък вие двамцата суперсчетита с Профиту нищо не можахте да кажете. :mrgreen: Динко поне се мъчи да води някакъв спор, колкото и да му е трудно да защитава загубената ви кауза! :lol:
не само аз приятелю,
истински усилия полагаме всички да разберем счетоводните ти познания от МЕИ-то, ама не е лесно!
Image

Лупи

Post by Лупи » 09 Nov 2018 01:20

Dinko wrote:
09 Nov 2018 00:16
Лупи wrote:
09 Nov 2018 00:04
Dinko wrote:
08 Nov 2018 23:30

почна пак да се въртиш като бясна мастия която си гони опашката … ;)

предния път пак така ми се изсули … 5 годин траяла, имала гаранция …

ама приятелю, и тогава те питах, и пак те питам - кажи ми ако я похабиш тая крушка без да ти я покрива гаранцията още на втория месец? тогава? как се развива уравнението ти с ПЕЧАЛБАТА?

и вземи да вденеш следното: КРАЙНИЯ РЕЗУЛТАТ отразява цялата дейност на фирмата, не само какво ти свети крушката. сега ако искаш напиши още по-дълъг чаршаф, началото на който си противоречи с края.

милото ми приятелче, оплело се е като пате в калчища :nargile:
Как да я похабя без да я покрива гаранцията? Ами ако не я похабя? Ами ако ти падне метеорит на главата кво правиш? Какви са тези измислени ако дето ми ги изтъквате, не знам. Ами ако обикновените крушки ти гърмят всеки ден? Ами ако й стане нещо метафизично на крушката ти и почне да гълта енергия като калорифер? Ех, счетоводителю, счетоводителю. Какво счетоводство водиш ти бе, човек? Сигурно към всяка сметка имаш и друга с едно "АКО" отпред.
Да крайният резултат отразява цялостната дейност на фирмата, а тази дейност се състои от конкретни дейности, една от които е използването на еленергия. При постоянни други приходи и разходи намалението или увеличението на този разход за еленергия оказва влияние на печалбата, съответно загубата на цялостната дейност, защото тя е математически сбор от тези конкретни дейности. Абе с каква математика работите вие бе? Едно време имахме виц в МЕИ-то (не знам дали го има в книжката на Хлъц) че петокурсниците казват като ги запитат 2+2 колко е че си има таблици. Сегашните счетоводители сигурно казват, че си има автоматизирани счетоводни системи май.
ти у МЕИ-то ли учи счетоводство, печалби и загуби бе!?

абе приятелю, що не казваш тия работи по-рано, ами 60 страници се гърчиш като глист на буца?!

нали знаеш оня такъв като теб от меи-то дето се преквалифицирал в семинарията, като го питали какво е Божията сила?
отговорил: Божията сила е равна на Божията маса по Божието ускорение

та и ти тъй: Печалбата от крушката е равна на еди си колко часа по еди и колко печалба на час, за година еди си колко лева.
Не казах, защото исках да се убедя в отговора на въпроса: "Защо МЕИ-то е далеч от ВИНС-а?" А отговорът е "За да не вземе да се обърка студентът от МЕИ-то и да завърши ВИНС-а през междучасието"
Май имат право! :mrgreen:
А счетоводство не съм учил. Това което знам съм усвоил покрай обслужването на програмата. Ама така и не можах да разбера какво е учил Профиту. Доколкото разбрах е учил ВИНС-а ама вика че две е нечетно число, за формули не смея да го питам, защото една крушка не може да сметне. Тази вечер май каза, че и счетоводство не е учил, ами го е виждал покрай модерните системи. Показва програмистки знания, споменавайки дибейса, ама май до там му стигат знанията. Интересно какво е учил все пак. Сигурно от един учебник от ВИНСа на който бях попаднал, в който пишеше за някакъв философ, който не бил допринесъл с нищо, ама понеже писал някаква книга (в която нямало нищо ново) го учат като философ.
Ама поне разбира от пиене, бръм-бръм, счетоводни системи и география (знае за с.Алварово, Търговищко, макар че то е Алваново). :oops:

проф. Джорофф

Post by проф. Джорофф » 09 Nov 2018 01:21

Dinko wrote:
09 Nov 2018 01:13

ажур, фактурите на друга програма, трансфер с едни дискети.

пристигаше една да настройва кирилицата на преинсталирана програма, носи два - три тефтера, да отвори някакъв бат.файл че то не е лесно я, (вече съм ги забравил тия файлове какви бяха) и аз и подсказвам какво да прави, че ме хващат нервите да я гледам тая ЛУПИ-подобна колежка на бае Лупи как си придава важности, а кирилица на програма досовска слага 2 часа. през което време се оглежда за нещо, я кафенце поне безплатно да падне, я някоя клюка да мине, да ти разправя едно време как е било …
Уххххххх, златни спомени, златни - първата ми по-сериозна работа беше сисадмин в едно държавно предприятие докато следвах: 16 счетита и 4 ТРЗ-та: Ажурец, Терез, отделни малки ажурчета за фактуриране и каса, хвърчат дискети, всяко счети води по една сметка и друго не знае. Първия шок беше като им направих мрежа и спряха да си прехвърлят дискети - шок, ужас, рев на гл. сч.-то, три месеца трябваше да им водя 303-та докато спрат паник атаките. После миграция на Ажур 5.0 - Windows, нов шок, една леля с ТЕЛК за исхимична болест даже симулираше припадъци докато я обучавах, че викаха линейка, вземаше си болнични по няколко месеца белким и се размине това зло. А когато им пуснах и електронно банкиране - е то вече не е за разправяне: тая де пишеше платежните веднъж обърка някаква ссметка и пусна 15 бона на случаен картодържател от Габрово - само де не получи удар, свестяваха я докато оправим кашата с банката.

Бае Лупи, благодаря ти за тази разходка в миналото - ти си като машина на времето. :yes:

Лупи

Post by Лупи » 09 Nov 2018 01:22

Dinko wrote:
09 Nov 2018 00:18
Лупи wrote:
09 Nov 2018 00:14
Dinko wrote:
08 Nov 2018 23:35

нали щеше да си на печалба КАТО СВЕТИ бе?! ептен вече се омота?!

а сега преизчисли печалбата ако свети цял месец нон стоп

хайде, по твоята формула: толкоз часа по толкоз печалба на час по толкоз дена равно на колко печалба …
Ще съм на печалба ако е необходимо нещо да свети и сложа да свети енергоспестяваща, а не обикновена. Стига се прави на Хлъц, не мож го стигна!
тоест ако сложиш обикновена ще си на ЗАГУБА :cancan: :cancan:
Не точно. Не съм го казал. В най-добрият случай ще съм на по-малка печалба ;)

Post Reply